Näyttelyarkisto

2016

9.1. – 27.1. Pirita Lautala ja Raija Marttinen: Vanhat jutut
30.1. – 17.2. Auli Halttunen ja Sonja Vectomov: Elämän hetket
20.2. – 9.3. Katja Antonoff: Metsä
12.3. – 30.3. Työryhmä Traces / Leena Rantanen ja Ulla Kuronen: Kellutaan
2.4. – 6.4. Nuorten taideviikko
9.4. – 27.4. Anniina Vainionpää: Kohtaaminen
30.4. – 18.5. Ilkka Väätti
21.5. – 8.6. Heidi Naumanen ja Laura Ruotsalainen: Lauseiden väliset tilat
11.6. – 29.6. Mikko Lyytinen: Syvyyspummi
2.7. – 20.7. Merja Simberg: Kotini on linnani
23.7. – 10.8. Leena Vainio: Merkintöjä olemassaolosta
13.8. – 31.8. Anja Santalan 80-vuotisnäyttely Galleria Beckerissä
3.9. – 21.9. Piippa Mutikainen: Kaduilla kuulee – Sinä ja Hän
24.9. – 12.10. Heta Laitakari: Alkuja, valoveistoksia
15.10. – 1.11. Tarja Lanu: Matka
5.11. – 23.11 Tuomo Blomqvist: teoksia
26.11. – 14.12. Naoji Ishiyama: Etäisyyteni
17.12.2016 – 4.1.2017 Taiteilijaseuran joulunäyttely/jouluinstallaatio

2015

10.1. – 28.1. Saskiat stipendinäyttely: Anna-Liisa Hakkarainen ja Maarit Siltamäki: Jostain kaukaa, jostain läheltä
31.1. – 18.2. Heidi Hänninen: Surullisten piknik
21.2. – 11.3. Mika Vesalahti: Viattomuuden menetys – mustepiirustuksia
14.3. – 8.4. Outimaija Hakala ja Hanna Rosti: Yrityksiä muistaa / attempts to remember
11.4. – 6.5. Kirsi Tapper
9.5. – 27.5. Helmi Koiviola
30.5. – 24.6. Hannele Rosenbröijer: Näkyvä on vain osa todellisuutta
27.6. – 15.7. Mari Mulari: Kaiku
18.7. – 5.8. Ritva Larsson: Elämää kadulla
8.8. – 26.8. Salla Laurinolli: Korkealle ja kauas
29.8. – 16.9. Olga Malytcheva
19.9. – 7.10. Toivo Jaskanen: …MUUNNELMIA…
10.10. – 28.10. Pertti Karjalainen: Jäljet
31.10. – 18.11. Tiina Laasonen: Hyvän laskeuma
21.11. – 9.12. Jaakko Valo: Piirustuksia ja maalauksia
12.12.2015 – 6.1.2016 Synnöve Dickhoff ja Helena Kaikkonen: Sydänjuuria

 

2014

4.1. – 22.1. Merja Briñon: In Between
25.1.- 12.2. Erik Schütte: Painting; a space for dreamers
15.2. – 5.3. Merja Nykänen: Tilataidetta – Installationer, Yksinäisyys – Ensamhet
8.3. – 26.3. Sanna Haimila: Maalauksia
29.3. – 23.4. Marra Lampi ja Paula Salmela: Vertikaali
26.4. – 14.5. Silja Puranen: PIGWALK
17.5. – 4.6. Kirsi Pitkänen: Naapurirakkautta
7.6. – 25.6. Jari Jula: Poissaoleminen
28.6. – 16.7. Merja Kupari: Heirloom
19.7. – 6.8. Johanna Turunen: Jörö-Jukka, hupaisia tarinoita ja lystikkäitä kuvia
9.8. – 27.8. Markku Ojala: Veistoksia
30.8. – 17.9. Rita Vargas: La Raison du Plaisir – Nautinnon oikeutus
20.9. – 8.10. Anne-Maria Björninen ja Jaana Tuomisto: Matka
11.10. – 29.10. Nora Tapper – veistoksia
1.11. – 19.11. Kristiina Lempiäinen-Trzaska: Paikka jota ei ole
22.11. – 10.12. Riikka Jokiaho: Pilvilinna, maalauksia
13.12.2014 – 7.1.2015 Minja Revonkorpi: Arki on juhlaa!

 

2013

5.1. – 23.1. Virpi Leinonen: Kaiken – maalauksellisia valokuvia
26.1. – 13.2. Elli Manninen: Toistoa ja muuntelua
16.2. – 6.3. Meri Westlin: Valuvat taivaat
9.3. – 3.4. Kirsi Neuvonen: Naistenpäivä
6.4. – 24.4. Seppo Lagom: Sielun väreillä
27.4. – 15.5. Johanna Mäkitalo: Hiukkasia
18.5. – 5.6. Päivi Meriläinen: Kaunotar ja hematooma
8.6. – 26.6. Laura Pohjonen ja Juha Menna:Se on Hieno
29.6. – 17.7. Meri Pauniaho ja Katarina Mannio: Taidegrafiikkaa
20.7. – 7.8. Mari Hallapuro: Still Alive and Birdwatching
10.8. – 28.8. Olli Larjo ja Lasse Wallenius: Installaatio Arkisto
31.8. – 18.9. Samuli Laurinolli: Pari
21.9. – 9.10. Tiina Salmi ja Annukka Visapää: Grafiikkaa ja valokuvia
12.10. – 30.10. Heli Tuhkanen: Hei siskot
2.11. – 20.11. Jaana Kautto: Perkeitä ja elämäntarkoitus / Riitta Uusitalo: Enimmäkseen single
23.11. – 11.12. Risto Immonen: Murtumia
14.12. 2013 – 1.1.2014 Jyväskylän Taiteilijaseuran uudet jäsenet esittäytyvät

 

2012

14.01. – 01.02. Matti Happonen: Veistoksia ja maalauksia
04.02. – 22.02. Mia Peltola ja Tiina Vaahtera
25.02. – 14.03. Anssi Hanhela: Maalauksia
17.03. – 11.04. Juhani Järvinen: Nocturne – veistoksia
14.04. – 02.05. Arja, Valkonen-Goldblatt: Hiljainen liike
05.05. – 23.05. Ilona Kivijärvi: Pesä ja muita teoksia
26.05. – 13.06. Hannamari Matikainen
16.06. – 04.07. Vantaan Taiteilijaseura ry: Sadepäivä; vaihtonäyttely
07.07. – 25.07. Kapa: Maisemaa etsimässä
28.07. – 15.08. Hannele Ollakka: Kesken jäänyt leikki
18.08. – 05.09. Anssi Taulu: Organic City
08.09. – 26.09. Anna Alapuro: Siperia
29.09. – 17.10. Nastja Rönkkö: The Most Beautiful Thing
20.10. – 07.11. Kati Immonen: Talvisatu
10.11. – 28.11. Pekka Suomäki: Liian totta ollakseen hyvää
01.12.2012 – 02.01.2013 Mari Antjärvi (Saskiat ry:n stipendinäyttely)

 

2011

08.01. – 26.01. Merja Heino: Pohjoista ja Etelää – Maalauksia ja video
29.01. – 16.02. Matti Hintikka: Kivilitografioita
19.02. – 09.03. Anssi Törrönen: Maalauksia
12.03. – 30.03. Ilkka Virtanen: Puuta
02.04. – 27.04. Minja Revonkorpi: Lapsenmieli
30.04. – 18.05. Katri Lassila: Kadotetut – Les perdus
21.05. – 08.06. Miss Kompro: Pian ennenkuin se palaa
11.06. – 29.06. Lapin Taiteilijaseura: Äärellä, vaihtonäyttely
02.07. – 220.07. Aino-Kaarina Pajari: kaalikeittopäivä – puupiirroksia carborundumilla
23.07. – 10.08. Laura Vainikka
13.08. – 31.08. Magdalena Åberg: Maalauksia
03.09. – 21.09. Ulla Pohjola: Perhoskokoelma
24.09. – 12.10. Jyrki Markkanen: B-kuvat
15.10. – 02.11. Hanna Varis: Per Aspera ad Astra
05.11. – 23.11. Outi Markkanen
26.11. – 14.12. Päivi Hintsanen: Kuvituksia olemattomiin kertomuksiin
17.12.2011 – 11.1.2012 Väinö Rusanen

 

2010

09.01. – 27.01. Laura Pohjonen: ”Pienenä”, grafiikkaa ja tilateos
30.01. – 17.02. Tiina Lamminen: Maalauksia ja käsitöitä
20.02. – 10.03. Teija Immonen: Grafiikkaa
13.03. – 07.04. Kirsi Tapper: Kuvia
10.04. – 28.04. Olli Marttila: Maalauksia ja piirustuksia
01.05. – 19.05. Eila Kinnunen: Tutkielmia lähimaastossa
22.05. – 09.06. Raija Heikkilä: Olin jo pitkään toivonut korkokenkiä
12.06. – 30.06. Anni Henriksson: Olen tässä
03.07. – 21.07. Johanna Pihlajamaa: Vähitellen
24.07. – 11.08. Elisa Lientola: Lume-elämä
14.08. – 01.09. Maisa Kivi: Tuokioita
04.09. – 22.09. Aino Kajaniemi: Puutarha
25.09. – 13.10. Heli Kurunsaari: Kotopaikan tuntu
16.10. – 03.11. Heidi Vasara: Maisemia kaukaa ja läheltä
06.11. – 24.11. Tuomas Hallivuo: Metalligrafiikka, olkaa hyvä!
27.11. – 15.12. Kimmo Ylönen: Veistoksia

 

2009

09.01. – 28.01. Sampsa Sarparanta: There´s a pale horse coming
31.01. – 18.02. Noora Schroderus: Veistoksia
21.02. – 11.03. Esko Railo
14.03. – 01.04. Eija Isojärvi
04.04. – 22.04. Kaisa Soini | 25.04. – 13.05. Virpi Lehto: Patagonia
16.05. – 03.06. Jaakko Valo: MARS MARS!
06.06. – 24.06. Kirsi Neuvonen: Maaginen mittauspiste 2
27.06. – 15.07. Maria Mughal ja Sari Tenni: Grafiikkaa ja maalauksia
18.07. – 05.08. Antti Ylönen: Henkilökohtaista
08.08. – 26.08. Kari Södö: Veistoksia
29.08. – 16.09. Kutsunäyttely: Pirkko Nukari sekä Tom Björklund, Dick Forsman, Jari Kostet, Kenneth Rosenlund ja Pekka Saikko – Näin lintuja / Saw Some Birds
19.09. – 07.10. Marja Kolu: Hyvä esine – paha esine – Kaikki katoaa valkoiseen
10.10. – 28.10. Anne Tamminen: Epätodellisia luontokokemuksia
31.10. – 18.11. Tonja Goldblatt ja Markku Haanpää: Juuret
21.11. – 09.12. Ulla Virta: Elämänsä eläjä
12.12.2009 – 06.01.2010 Anna Ruth: Pyörre

2008

05.01. – 23.01. Tiina Kivinen
26.01. – 13.02. Carita Savolainen: Maalauksia sarjasta : Vedenkuvia (ilma)
16.02. – 05.03. Oona Tikkaoja
08.03. – 26.03. Petr Rehor: Kuvan kasvatus
29.03. – 16.04.Minna Soraluoma
19.04. – 07.05. Antti Rönkä
10.05. – 28.05. Päivi Reiman: Maisema sisällä – Landscape Inside
31.05. – 25.06. Kaisa Lipponen: Näkymätön ihminen näkyvässä ruumiissa
28.06. – 16.07. Maija Ojanen: Muistikuvia
19.07. – 06.08. GREY CITY COLORS – Lahden Taiteilijaseuran kiertue
09.08. – 27.08. Maija Kumpulainen-Sokka: Kukkavuosi
30.08. – 17.09. Sami Lukkarinen: Maalauksia
20.09. – 08.10. Pertti Karjalainen: ”MUUTOS”
11.10. – 29.10. Jussi Heikkilä
01.11. – 19.11. Jouni Airaksinen: veistoksia ja rautaisia piirustuksia
22.11. – 10.12. Synnöve Dickhoff: kaksi huonetta
13.12. 2008 – 07.01.2009 Jari Arffman: Bart

2007

13.01. – 31.01. Tuomo Rosenlund, Jumprahuiti! -ja muita maalauksia
03.02. – 21.02. Matti Happonen, maalauksia ja veistoksia
24.02. – 14.03. Pekka Suomäki, Sietämisen olematon keveys
17.03. – 11.04. Inkeri Makkonen, Surun lumien sulavedet
14.04. – 02.05. Kaisu Lundelin, maalauksia
05.05. – 23.05. Kaija Kiuru, veistoksia
26.05. – 13.06. Antti Holma, puupiirroksia
16.06. – 04.07. Riikka Viinikanoja, Aallonpituudelta – maalauksia
07.07. – 25.07. Judith Clute ja Timo Sälekivi – maalauksia
28.07. – 15.08. Anita ja Timo Hannunen
18.08. – 05.09. Timea MucsiMaalauksia ja serigrafioita
08.09. – 26.09. Anssi Jääskeläinen Piirroksia
29.09. – 17.10. Nora TapperVeistoksia
20.10. – 07.11. Juha Okko Maalauksia
10.11. – 28.11. Sirpa Hynninen ja Vesa-Ville Saarinen
01.12. – 02.12. Saskioiden myyjäiset
04.12.2007- 2.1.2008 Saskoiden stipendinäyttely: Tiina Osara: Olen läsnä

2006

07.01. – 25.01. Juhani Petäjäniemi, maalauksia
28.01. – 15.02. Marja Kolu, Kuninkaan sininen, mosaiikkiteoksia
18.02. – 08.03. Anu Torikka, Polut, grafiikkaa
11.03. – 29.03. Jaakko Rönkkö, reliefejä, piirustuksia
30.03. – 19.04. Eila Minkkinen Raaka käpy ja muita kupariveistoksia
22.04. – 10.05. Kirsi Autio Rakkauden tekoja
13.05. – 31.05. Antti Immonen, veistoksia
03.06. – 28.06.Mikkelin taiteilijaseura, vaihtonäyttely
01.07. – 19.07. Timo Sälekivi, maalauksia
22.07. – 09.08. Elli Manninen, grafiikkaa
12.08. – 30.08. Teija Lehto Puupiirroksia
02.09. – 20.09. Talvikki LehtinenVeistoksia
23.09. – 11.10. Janne Laine Grafiikkaa
14.10. – 01.11. Tarja Teräsvuori Näkymättömän näkyjä
04.11. – 22.11. Kirsi Tapper
28.11. – 13.12. Saskioiden stipendinäyttely: Tiitus Petäjäniemi
16.12.2006 – 10.01.2007 Päivi Meriläinen ja Tuula Ollikainen, Kesä Talvi Paratiisi

2005

15.01. – 02.02. Mika Heinonen: X
05.02. – 23.02. Jaana Paulus
26.02. – 16.03. Joakim Sederholm
19.03. – 06.04. Kirsi Neuvonen: Sanataidetta ja aikakäsityksiä
09.04. – 27.04. Heli Sammalisto: Meren aika
30.04. – 18.05. Krister Gråhn: Sali 25 kg
21.05. – 08.06. Stefan Nyström
11.06. – 29.06. Piia Majaneva: Mon cheri
02.07. – 20.07. Laura Pohjonen ja Juha Menna: Samassa veneessä
23.07. – 10.08. Jan Ijäs & Rune Snellman: Video- ja filmiteoksia
13.08. – 31.08. Aino Kajaniemi: Tuuletus
03.09. – 21.09. Riitta Uusitalo ja Eeri Mäki- Tähkänen (tanssi): Cattleya
24.09. – 12.10. Anna-Leena Vilhunen
15.10. – 02.11. Anna Alapuro
05.11. – 23.11. Eeva-Liisa Mölsä: Virtahepo galleriassa
30.11. – 28.12. Hanna Holma: Olemme elossa nyt eli Riemullinen ametisti

2004

10.01 – 28.01. Klara Kirstalova ja Peter Ern
31.01. – 18.02. Pertti Karjalainen: Puutarha
21.02. – 10.03. Piia Myllyselkä: Päivällä
13.03. – 31.03. Silja Puranen: Salonkikelpoinen
03.04. – 21.04. Virpi Lehto: Intohimo
24.04. – 12.05. Marjo Lahtinen
15.05. – 02.06 Juha Tammenpää
05.06. – 30.06. Kutsunäyttely: Anneli Sipiläinen
03.07. – 21.07. Marjatta Holma: MAALATTU!
23.07. – 11.08. Petri Rummukainen
14.08. – 01.09. Eero Mikkonen
04.09. – 22.09. Maija Kumpulainen-Sokka: Havaintoja
25.09. – 13.10. Tapio Haapala: Maalauksia maaseudulta
16.10. – 03.11. Petri Ala-Maunus: Yhteyksiä
06.11. – 24.11. Eila Kinnunen: Maalauksia
30.11. – 15.12. Saskioiden stipendinäyttely: Matti Reivi
18.12. 2004 – 12.01. 2005 Timo Partanen

2003

11.01. – 29.01. Arto Väisänen
01.02. – 19.02. Anna-Reetta Pehkonen
22.02. – 12.03. Anna Mäkelä
15.03. – 02.04. Kaisa Törmänen: Naistenhuone
05.04. – 23.04. Ulla Virta: Kesämökki
26.04. – 14.05.Anna Seppälä, Hanni Bjartalid
17.05. – 04.06. Harald Karsten: Wall Street Wheel And Bubble Gum Machine
07.06. – 25.06. Kutsunäyttely: ”Seniorit”
28.06. – 16.07. Sami Lukkarinen
19.07. – 06.08. Kari Södö
09.08. – 27.08. Aino-Kaarina Pajari: Polkuja / Paths
30.08. – 17.09. Kutsunäyttely: Kristian Simolin: Benchwarmers United
20.09. – 08.10. Päivi Reiman
11.10. – 29.10. Tuula Ollikainen ja Tiitus Petäjäniemi
01.11. – 19.11. Anneli Klemola
22.11. – 23.11. Saskioiden myyjäiset
25.11. – 10.12. Saskioiden stipendinäyttely: Kapa – Jyväskylä kokoelma / Corneville Collection
13.12. 2003 – 07.01. 2004 Marra Lampi ja Paula Salmela: Transparent Things

2002

05.01.-23.01. Lea Turto
26.01. – 13.02. Olli Kokkonen
16.02. – 06.03. Anja Santala
09.03. – 03.04. Kirsi Tapper
06.03. – 24.04. Päivi Meriläinen: Naiset makaa
27.04. – 15.05. Anne Alho
18.05. – 05.06. Hannele Ollakka: Katoava kuva
08.06. – 26.06. Rüri: Passage of Time – II
29.06. – 17.07. Auli Halttunen
20.07. – 07.08. Joakim Sederholm
10.08. – 28.08. Timo Sälekivi: Siivet
31.08. – 18.09. Markku Laamanen
21.09. – 09.10. Helena Junttila: Maalauksia ja piirroksia
12.10. – 30.10. Saara Forsell
02.11. – 20.11. Tiina Lamminen
26.11. – 11.12. Saskioiden stipendinäyttely: Reijo Veijalainen
14.12.2002 – 08.01.2003 Kutsunäyttely: Heimo Suntio

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close